Rajaton
Rajaton Hannu Lepola Soila Sariola Virpi Moskari Ahti Paunu Jussi Chydenius Essi Wuorela




Blogi

19.10.2010: New York, New York!

 

Torstaina 14.10.

 

istun New Yorkin-koneessa kuoharilasi edessäni ja totean vain, että huh-huh. Nyt on nimittäin Rajattoman elämässä tapahtunut parissa kuukaudessa yhtä paljon kaikenlaista kuin normaalisti suunnilleen vuodessa. Aloitetaan kivoista jutuista.

 

Mehän ollaan nimittäin nykyisellään sekä levymoguleja että tuottajavelhoja! Oma levymerkkimme Boundless Records on korkattu, ja hienosti onkin: olemme julkaisseet alusta loppuun omin käsin ja omin päin tekemämme levyn, josta voimme olla ylpeitä. Tarinoita äänitettäessä ei oikeastaan lopulta juurikaan mietitty, millaista levyä tässä nyt oikein ollaan tekemässä, vaan annettiin prosessin edetä omalla painollaan. Sitä mukaa kuin porukka toi treeneihin biisejä, jotka tuntuivat sopivan kokonaisuuteen, niitä alettiin treenata ja äänittää sekä miksaajamme Ilun kanssa että ihan itse.

 

Levyn nimen keksi Jussi keväällä, kun puolet biiseistä oli jo purkissa, joten vasta silloin levyn jonkinlainen löyhä sisällöllinen teema alkoi hahmottua. Tuossa vaiheessa pari-kolme biisiä oli vielä kokonaan säveltämättä / sanoittamatta / sovittamatta, mutta ainakaan itse en ollut hetkeäkään huolissani, etteikö levy tulisi aikataulussa valmiiksi. Yhtyeen luomisvoima tuntuu sisältä katsoen juuri nyt vahvemmalta kuin koskaan ennen, ja meillä on myös entistä enemmän rohkeutta ja mahdollisuuksia tehdä juuri sellaista musiikkia kuin itse haluamme. Tarinoita ei ole pelkkä musiikkitallenne, vaan myös dokumentti Rajattoman sielunmaisemasta vuonna 2010.

 

Äänitykset saatiin siis ajallaan valmiiksi, ja voi hyvällä syyllä sanoa, että kreivin aikaan! Heinäkuisen Taiwan-Kanada-reissun ja elokuun lopun perinteisten Sinfonia Lahti -keikkojen jälkeen nimittäin Essin selkä sanoi poks, ja Rajattoman suunnitelmat menivät uusiksi; Essi joutui määrittelemättömän mittaiselle sairauslomalle, joten jollemme nopeasti löytäisi hänelle luotettavaa tuuraajaa, koko levynjulkaisukiertue olisi vaarassa. Pidimme pitkän kriisipalaverin, jossa kävimme läpi kaikki vähänkin potentiaaliset sopraanolaulajat. Aina uudestaan päädyimme kuitenkin Nina Tapioon, jonka huippunopean omaksumiskyvyn totesimme ensimmäisen kerran yhdeksän vuotta sitten, kun hän tuli pikahälytyksellä Essin äitiyslomasijaiseksi Boundless-levyn julkaisukonserttiin.

 

Soitimme Ninalle sydän kurkussa, ja uskomatonta mutta totta: hänen aikatauluunsa sopi Idols- ym. kiireistä huolimatta sekä koko levynjulkaisukiertue että useimmat muutkin syksyn keikoista, mm. huominen ABBA-show Carnegie Hallissa! Niinpä heti seuraavana päivänä Nina istui uudella työhuoneellamme treenaamassa kanssamme uuden levyn biisejä rundille ja ABBAa Nykkiin. Nippe otti muutamassa viikossa haltuun n. 35 biisiä, ja parin viikon takaisella Itävallan-keikalla lauloimme uuden levyn 12 biisistä jo kahdeksan. Rundiohjelmisto on siis erittäin hyvässä jamassa - ja jos epäilette, onko Idols-tuomari Tapiolla kredibiliteettiä hommaansa, tulkaa marraskuussa Tarinoita-kertueen keikoille toteamaan se itse! Nippe on nimittäin aivan sairaan kova, hyvä kun perässä pysytään.

 

Tämän kaiken keskellä olemme myös äänittäneet traileria ensi maaliskuussa kulttuuripääkaupunki Turussa esitettävään Energo-spektaakkeliin sekä käyneet, kuten nuoriso asian ilmaisisi, "fiittaamassa" Felix Zengerin ja Samuli Edelmannin tulevilla levyillä, joten kyllähän tässä on ollut ihmettelemistä. Felixkin on muuten aivan sairaan kova, ja hänkin on mukana Tarinoita-rundilla, joten mars lippukauppaan siitä niin kuin olisi jo.

 

Essi lähettää kaikille Rajattoman kuulijoille rakkaita terveisiä kotisohvalta; selkä on jo paljon parempi, ja kaikkien toiveissa on, että hän pääsisi mukaan joulukiertueelle. Senkään toteutuminen ei kuitenkaan missään tapauksessa ole vaarassa, koska Nina on luvannut laulaa kanssamme tarvittaessa vaikka vuoden loppuun asti. Sanotaan, että hädässä ystävä tunnetaan, ja tämä pätee paitsi Ninaan myös teihin, rakkaat kuulijamme. Nähdään siis konserteissa!

 

-hannu- 

 

 

Maanantaina 18.10.

 

istun Helsingin koneessa vesilasi edessäni ja totean vain, että huh-huh-huh. Ensivisiittini New Yorkiin oli monin tavoin huumaava kokemus. :-) Perjantaisen konsertin uskomattoman hurmioitunut tunnelma ja mainiot jatkobileet, East Villagessa näkemäni Stomp-esitys, Central Park, toinen toistaan herkullisemmat ravintola-annokset, New York Popsin ylikapellimestarin Steven Reineken loppumaton vieraanvaraisuus… Upea reissu kerta kaikkiaan, toivottavasti päästään pian uudestaan. Täältä tähän.

 

-sama-